Většina žen si myslí a dobře ví, že orchidej je rozmarný a poněkud náročnější kvítek na péči. Když však přijdu k mé babičce, a to i v lednu, všechny její orchideje jsou rozkvetlé a krásné. Babička je vášnivá zahradnice a poradila mi některé tipy, které by mohly pomoci možná i vám…

 

Jak správně pečovat o orchidej?

Kdy rostlinu přesazovat?

Tento druh rostlinky se nemusí přesazovat každý rok. Jak jistě víte, orchidej nepotřebuje klasickou zeminu, ale speciální substrát. Prosadit byste ji však měli až po 2-3 letech, kdy by měla změnit substrát a prostředí.
Jiná věc je, když vidíte, že rostlinka není v dobrém stavu. Tehdy třeba nejprve zvážit její stav a podle okolností ji prosadit. Typickým příkladem je hniloba kořenů, která je u orchidejí poměrně častá.

Proč potřebuje orchidej speciální substrát?

Orchidea phalaenopsis je epifytické rostlina, což znamená, že roste na kmenech stromů. V přírodě nepotřebuje substrát a všechny živiny přijímá výhradně z dešťové vody. Orchidej potřebuje jen stabilní nádobu, nejlépe průsvitnou. Sami můžete vidět, že její kořenový systém není klasický tenký. Její kořeny jsou tlustší a tím pádem nepotřebují substrát, tedy půdu.

Jak vybrat ten správný květináč?

Na to, aby se nám kvítek cítil dobře, potřebujeme správný květináč. Pamatujte, že orchidej potřebuje transparentní, průsvitný květináč, který má drenážní otvory a odpovídá velikosti rostlinky.

Jak správně přesazovat orchideu

Připravte si malou misku s teplou vodou, průsvitný květináč, nůžky, nový substrát, kus pěny a převařené vody. Orchidej v květináči dáme nejprve do kbelíku s vodou. Pak ji po 30 minutách vytáhneme opatrně z kbelíku, vytáhneme ji ze starého květináče, osvobodíme kořeny od substrátu.
Vysušené nebo shnilé kořeny odstřihneme nůžkami. Na dno květináče vysypeme trochu substrátu a pak můžeme na spodek vložit ještě trochu tvrdší pěny, která bude udržovat vlhkost. Pěnu však nemusíme použít. Rostlinku opatrně vložíme do květináče a zasypeme substrátem. Po dobu 7 až 10 dní orchideu nezaléváme a ani ji znovu nepřesazujeme. Necháme ji odpočívat a vstřebat “šok”, který zažila.

Co mám dělat, aby orchidej kvetla?

Někteří nadšenci dělají následující šokovou terapii. Nejdříve umístí rostlinku do tmy na několik dní. Pak ji umístí zpět na parapet k oknu. Tento trik však funguje jen u zdravých orchidejí. Kvítek je však i tak slabý, což znamená, že není nutné dělat rostlině takové šoky.
Vyskúšejte použít cytokininy, který stimuluje stopky. Stačí nanést malé množství na pupeny nebo konečky a za 2 týdny uvidíte výsledek.

Cytokininy je rostlinný hormon, který podporuje dělení buněk. Podporují růst květů, listů a dokonce i růst kořenů, klíčení semen a zabraňuje stárnutí rostliny.