Začala jsem pěstovat krásné orchideje a po nějaké době mi napadlo, že bych je vlastně chtěla víc a víc. O reprodukci květin jsem se však nikdy nezajímala a proto mi to zpočátku přišlo těžké. Četla jsem speciální knihy a internetové stránky, ptala jsem se známých a kamarádů ..

 

Mohlo by to trvat věčnost, kdybych se neseznámila s ženou, která se zabývá orchidejemi 13 let a ví o nich snad úplně všechno! To právě ona mě naučila vše o pěstování těchto nádherných pokojových rostlin.

1) Dělení trsů

Nejjednodušší způsob pro rozmnožování rostlin doma je dělení trsů. Rostliny by měly být zdravé a mít hodně klíčků. Provádí se na jaro. Kořeny musí být čisté. Použijte zahradní nůžky a to tak, že na každé rostlince zůstane zvýšená část hlízy. Připravte květináče se substrátem na ponoření rostlinek.

Dále přichází doba zakořenění. Rostlinky by se měly usadit. Použijte na ně rozprašovač s vodou každý den. Orchideje budou zakořeněné až když se objeví nové výhonky

2) Přízemní výhonky

Péče o orchideje musí být správná a pravidelná, pak se v průběhu času vyvíjejí malé výhonky u kořínků. Je složité oddělit je od mateřské rostliny. Výhonky musí dobře vyrůst, aby byly připraveny na oddělení. Jejich délka by měla být asi 3-5 cm.

Ostrým předmětem odřízněte výhonek v místě, kde se spojují. Nechte je zaschnout a pak přisypte dřevěné uhlí. Sazenice nechte v květináči se substrátem. Musí mít otvory, kterými projde vlhkost.

Stejně jako všechny mladé rostliny i orchideje potřebují důkladné hnojení, vhodné hnojivo obsahující hlavní živiny – dusík, fosfor a draslík. O rok později se můžete těšit z krásných mladých kvetoucích orchidejí.

3

3) Sazeničky

Při této metodě je nutné si koupit lahvičky se sazenicemi orchidejí. Způsob je jednoduchý a přináší vynikající výsledky. Rozbijte banku, vyberte sazeničky a opláchněte pod tečoucí vodou. Potom namočíme do roztoku manganistanu draselného po dobu 5 minut.

Po uplynutí doby vyjmeme sazenice na papírový ručník a necháme oschnout. Jako malé rostlinky potřebují hodně světla, vlhkosti a teplotu 20 až 24 ° C.