Běžné suroviny z vaší domácnosti mohou být použity i na výrobu čisticích prostředků, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Při výrobě tohoto čističe získáte rovnou dvě výhody…

 

První výhodou je, že ušetříte množství peněz a tou druhou, že víte kontrolovat, jaké složky se budou v čističi nacházet tak, aby byly co nejvíce “eko friendly”. Po odzkoušení tohoto jednoduchého návodu na domácí čistič už nebudete zbytečně hledat v obchodech čistič na koupelnu, kuchyň, nábytek a podobně. Tento náš je univerzální a určitě doporučujeme vyzkoušet, protože za to nic nedáte.

Citrusově-octový domácí čistič. Voní po citrusech, je snadné ho připravit, investice je minimální a přesně víte, jaké látky byly k čištění použity. Je to skvělý způsob, jak opětovně využívat odpad z citrusového ovoce, čili slupky. Ty by v opačném případě skončili v odpadkovém koši a v těch lepších případech na kompostu nebo v bioodpadu.

Na výrobu můžete použít slupky z pomerančů, citronů, grepů nebo limetek. Po zředění vodou je tento čistit skvělý na čištění zrcadel, skla, pracovních stolků, podlah, ale také je to skvělý pomocník do kuchyně a koupelny. Pokud jste již věrní domácím maskám na vlasy a obličej z vajíček a oleje, je už jen krůček k tomu, abyste zůstali věrní i tomuto čističi. Navíc vaše domácnost bude vonět po citrusech a ocet je dezinfekční, skvěle odmašťuje a neobsahuje žádné toxické látky

Co budete na výrobu čističi potřebovat:

slupky z citrusů

ocet

průsvitnou, uzavíratelnou nádobu

nádobu s rozprašovačem

Postup:

Nyní je už jen třeba slupky z citrusů nakrájet na menší kousky a naplnit průsvitnou uzavíratelnou nádobu. Nádobu naplňte octem až po okraj a dobře uzavřete. Nechte směs odstát přibližně dva týdny. Následně na to vyberte z nádoby slupky a do nádoby se sprejem si vždy nařeďte poměr 1: 1 s čistou vodou. To znamená, že pokud máme například litrovou nádobu, tak přidáme 0,5 litru vody a 0,5 litru čističi.

K tomuto návodu bych ještě připojila jednu radu. Tento čistič funguje rovněž na odstranění vodního kamene z baterií v koupelně a kuchyni a také na vanu, umyvadlo, wc a mikrovlnnou troubu. Nastříkejte čistič na baterie pokryté vodním kamenem, rozetřete, nechte asi hodinu působit a opláchněte vodou. Zkoušela jsem to i na vyčištění skla na troubě. Zde je ale třeba, aby byla doba působení o něco delší. Můžete čistič nastříkat například večer a ráno při úklidu troubu umýt.