Hyperlipidémia eBook

Fatimma.cz Hyperlipidémia Image

INFORMACE

Trávit čas knihou Hyperlipidémia! Na našem webu fatimma.cz najdete knihu Hyperlipidémia a přečtěte si ji online ve formátu, který vám vyhovuje: PDF, EPUB, MBI. Vítejte!

DATUM PUBLIKOVÁNÍ: 2018

NÁZEV SOUBORU: Hyperlipidémia.pdf

VELIKOST SOUBORU: 9,46 MB

ISBN: 9788081403361

POPIS
V brožúre z edičnej rady Rýchle fakty: Hyperlipidémia autori, renomovaní odborníci z Veľkej Británie a USA, interpretujú dôkazy z klinických štúdií v kontexte patogenézy a poskytujú praktické riešenia rutinných problémov, s ktorými sa stretávate pri klinickom manažovaní hyperlipidémie.
STÁHNOUT ČÍST
Cholesterol Medications | American Heart Association
Hyperlipidemia is a high level of lipids (fats) in your blood. These lipids include cholesterol or triglycerides. Lipids are made by your body. They also come from the foods you eat. Your body needs lipids to work properly, but high levels increase your risk for heart disease, heart attack, and stroke. What increases my risk for hyperlipidemia?
Straight to the Point: Hyperlipidemia: Part 2 ...
Mixed hyperlipidemia is a genetic disorder passed down through family members. If you have this disease, it means you have higher-than-normal levels of cholesterol, triglycerides, and other lipids ...
SOUVISEJÍCÍ KNIHY