Divá Bára a jiné dívky na útěku eBook

Fatimma.cz Divá Bára a jiné dívky na útěku Image

INFORMACE

Divá Bára a jiné dívky na útěku je skvělá kniha. Tuto knihu napsal autor Božena Němcová. Přečtěte si s námi knihu Divá Bára a jiné dívky na útěku na fatimma.cz

DATUM PUBLIKOVÁNÍ: 2012

NÁZEV SOUBORU: Divá Bára a jiné dívky na útěku.pdf

VELIKOST SOUBORU: 3,22 MB

ISBN: 9788073916206

POPIS
Povídkový výbor, který ze zralých próz Boženy Němcové sestavila, uspořádala a doslovem opatřila literární historička Jaroslava Janáčková. Ideu dívky-ženy na útěku kongeniálně propojila s útěky spisovatelčinými. Nejintenzivněji se motiv útěku, vzdoru a potřeby svobodné volby životní cesty promítl do hádankami obestřené lyrické prózy Čtyry doby. Ještě donedávna ji mnozí chápali jako pouhou autorčinu autobiografickou zpověď, připomínající svým určením soukromý dopis. Teprve na prahu 21. století však byla Čtyrem dobám plně přiznána jejich nesporná myšlenková a umělecká exkluzivita. B. Němcová se v této nebývale odvážné a otevřené próze (snad prý vůbec poprvé) rozhodla vyslovit revoltu moderní ženy proti slepým společenským konvencím, vůči nimž se sama po celý život vytrvale a statečně vyhraňovala. Originálním způsobem do ní vtiskla svou vlastní potřebu svobody, nezávislosti a seberealizace. Motiv svérázného osvobodivého „útěku" spojuje i její další ženské povídkové postavy našeho výboru - Báru (Divá Bára), Madlu (Dobrý člověk), Katušku (Chyže pod horami) a Verunku (Cesta z pouti).
STÁHNOUT ČÍST
Kniha Divá Bára a jiné dívky na útěku - Božena Němcová ...
Divá Bára a jiné dívky na útěku. Němcová, Božena. Vydání: Slovart 2012 | Jazyk: čeština | Signatura: AA 69091. Soubor pěti próz významné české spisovatelky obsahuje příběhy, které spojuje motiv mladé ženy nebo dívky na cestě či na útěku.
Kniha Divá Bára a jiné dívky na útěku - Božena Němcová ...
Povídka "Divá Bára" vypráví příběh nebojácné dívky, která dokáže změnit ustálený tok života na malé vesnici. Pomůže nejen blízké kamarádce, ale i jí samotné se podaří zpřetrhat vazby s rodnou obcí a definitivně ji opustit.
SOUVISEJÍCÍ KNIHY