Ozubnicové lokomotivy našich drah eBook

Fatimma.cz Ozubnicové lokomotivy našich drah Image

INFORMACE

Hledáte knihu Ozubnicové lokomotivy našich drah? Skvělé, máme tu knihu. Bylo napsáno 2011 a autorem je Radko Friml? Přečtěte si knihy online na našem webu fatimma.cz

DATUM PUBLIKOVÁNÍ: 2011

NÁZEV SOUBORU: Ozubnicové lokomotivy našich drah.pdf

VELIKOST SOUBORU: 5,16 MB

ISBN: 9788086116693

POPIS
V roce 2011 uběhlo padesát let od chvíle, kdy se v horách na kolejích s ozubnicí prvně ozval dunivý zvuk motorových ozubnicových lokomotiv řady T 426.0, vyrobených lokomotivkou SGP ve Vídni-Floridsdorfu. Nové lokomotivy byly v okamžiku zrodu světovým unikátem. Zároveň to však byly časy, kdy byla motorizace ČSD prakticky stále na začátku, a tyto konstrukčně poměrně složité lokomotivy přišly do podmínek parního provozu. Počáteční problémy s jejich uvedením do provozu byly postupně překonány, a tak pro železničáře posléze znamenaly podstatné ulehčení služby. Cestujícím pak přinesly kulturnější cestování. Na trati Tanvald– Kořenov – Harrachov zůstaly tyto stroje, později označené řadou 715, v pravidelném provozu do roku 1988. Jedna obdobná motorová lokomotiva, jako byly ty pro ČSD, byla dodána také rakouským drahám ÖBB a tři další závodní dráze železáren v maďarském Ózdu. Ze všech těchto strojů se dochovaly dodneška pouze dva – T 426.001 a T 426.003. Kniha obsahuje technický popis motorových „zubaček“ SGP a představuje jejich provozní osudy v Československu, resp. Rakousku a Maďarsku. Líčení cesty k motorovým ozubnicovým lokomotivám řady T 426.0 je zde pojato na pozadí historické snahy o racionalizaci a někdy i jen prosté udržení provozu na technicky složitých ozubnicových tratích. Čtenář tu tedy najde i alespoň základní informace o ozubnicových drahách na území bývalé rakousko-uherské monarchie, o jejich hnacích vozidlech i továrnách, jež je zkonstruovaly a vyrobily. Monografie připomíná důležitá fakta z historie ozubnicových tratí na území dřívějšího Československa, zejména se bude věnovat trati Tanvald – Kořenov. Samostatnou kapitolu mají vyhrazenu parní ozubnicové lokomotivy řad 403.5 a 404.0. Technický popis je zde doplněn i nově zjištěnými skutečnostmi z jejich provozu. V neposlední řadě má být tato publikace také vzpomínkou na lidi, kteří se v minulosti o lokomotivy řady T 426.0 jakýmkoliv způsobem zasloužili nebo o ně pečovali, a poděkováním skupině tanvaldských železničářů, kteří dbají o zachovalé muzejní stroje a díky nimž se lze s motorovými „zubačkami“ setkat stále v činné službě, a nikoli jen na stránkách publikací, jako je tato.
STÁHNOUT ČÍST
Vladislav Borek, Radko Friml: Ozubnicové lokomotivy našich ...
Spoločnosť Magnet Press Slovakia už dvadsaťpäť rokov pôsobí na českom a slovenskom časopiseckom a knižnom trhu. Ponúkame knihy a časopisy z oblasti military, letectva, histórie, modelárstva, poľovníctva, rybárstva, kynológie, IT, gastronómie, módy, ako aj detské časopisy a knihy.
Ozubnicové lokomotivy našich drah | Železniční modelářství ...
Železnice - Ozubnicové lokomotivy našich drah (6932716155) Vystavit v této kategorii. Aukro Knihy a Časopisy Knihy Odborné Doprava . Aukro Knihy a Časopisy Knihy Odborné Doprava . ... TECHNICKÝ ATLAS ABC ŽELEZNICE PARNÍ LOKOMOTIVY NAŠICH DRAH ČSD VLAK . Kup teď 44 Kč s dopravou 84 Kč . local_offer .
SOUVISEJÍCÍ KNIHY