Skleněný palác eBook

Fatimma.cz Skleněný palác Image

INFORMACE

Skleněný palác je skvělá kniha. Tuto knihu napsal autor Amitav Ghosh. Přečtěte si s námi knihu Skleněný palác na fatimma.cz

DATUM PUBLIKOVÁNÍ: 2003

NÁZEV SOUBORU: Skleněný palác.pdf

VELIKOST SOUBORU: 5,50 MB

ISBN: 8072579622

POPIS
Chlapec Rádžkumár pracuje jako pomocník ve vývařovně na tržišti, na prašném náměstí před královským palácem v Mandalaji, když Britové obsadí město a přinutí krále, královnu a jejich dvůr odejít do exilu.Tak začíná Skleněný palác, román, který nejen ukazuje moc a pád říší ve dvacátém století, ale také s neomylnou obratností mapuje konkurující geografii lidského srdce.Vlna chaosu, která následuje po britském příchodu do Mandalaje a rozbití království Skleněného paláce, zanese Rádžkumára, otrhaného sirotka bez vlasti do týkových pralesů horní Barmy. Za přispění obchodníka z Malakky, který zásobuje tábory těžařů dřeva, zbohatne. Přitom ho neustále pronásleduje obraz Dolly, dětské komorné, která odchází pod ozbrojenou eskortu spolu s královskou družinou do exilu v Indii. Teď když je Rádžkumár dospělý a bohatý, odjíždí z Barmy, aby ji vyhledal.Prostřednictvím propletených příběhů Dolly a Rádžkumára vypráví autor historii tří generací dvacátého století rozložené do tří vzájemně propojených částí Britského impéria: Barmy, s jejími konfliktními spodními proudy nespokojenosti, Malajska, s jeho rozlehlými kaučukovými plantážemi, a Indie, zachvácené narůstající opozicí vůči britské nadvládě. Na příběh Dolly a Rádžkumára je navázán příběh panovačné královny Supayalat a jejího k nezdaru odsouzeného boje o udržení úrovně roztávajícího dvora při životě v malém indickém okresním městě Rádhánagarí. Prostřednictvím Ardžuna, indického důstojníka v Britské indické armádě, nás příběh přenáší do další generace, té, která uvízla ve střetu mezi loajalitou a novými aspiracemi. Po vypuknutí druhé světové války a děsivém nástupu japonského molocha je Rádžkumár znovu unášen vlnami života. V oceánu utečenců prchajících před válkou a zpustošením podnikne se svou rodinou nebezpečnou tisícimílovou pouť přes hranice do Indie. Brána Barmy se za nimi zavře a zářící světlo neobyčejné civilizace nakonec uhasne.Ve Skleněném paláci Amitav Ghosh, vysoce ceněný autor Kalkatského chromozomu a Obrysů stínu, vytvořil skvělé monumentální epické dílo.
STÁHNOUT ČÍST
PRAHA - SKLENĚNÝ PALÁC - KAPACITA NAPLNĚNA — Den Architektury
Plaská 622/3. Malá Strana - Praha 5. 150 00 Praha IČO: 05538556 (+420) 724 161 811. [email protected]
Ghosh, Amitav: Skleněný palác - iLiteratura.cz
Skleněný palác byl postaven v letech 1936-1937 podle návrhu architekta Richarda Podzemného jako nájemní dům pro Zemskou banku na základě předchozí užší architektonické soutěže. Tvoří čelo trojúhelníkovitého náměstí Svobody, dříve Dürichovo náměstí. Od 1. ledna 2012 přízemí Skleněného paláce opět slouží jako svatební síň Prahy 6.
SOUVISEJÍCÍ KNIHY