Tono Stano eBook

Fatimma.cz Tono Stano Image

INFORMACE

Trávit čas knihou Tono Stano! Na našem webu fatimma.cz najdete knihu Tono Stano a přečtěte si ji online ve formátu, který vám vyhovuje: PDF, EPUB, MBI. Vítejte!

DATUM PUBLIKOVÁNÍ: 2005

NÁZEV SOUBORU: Tono Stano.pdf

VELIKOST SOUBORU: 10,71 MB

ISBN: 8072152475

POPIS
Devatenáctý svazek edice Fototorst. Tono Stano (* 24. 3. 1960 ve Zlatých Moravcích na Slovensku) patří k nejznámějším fotografům své generace. V letech 1975–79 studoval na Střední uměleckoprůmyslové ąkole v Bratislavě, 1980–86 na pražské FAMU. Během studia v Praze se svými slovenskými kolegy z FAMU doslova vtrhl do českého prostředí inscenovanými snímky s výraznou pohybovou a metaforickou složkou, které částečně ovlivnilo umění performance. Z této „slovenské vlny“ se Stano stal nejvýraznějąí osobností v obou dnes již odděleně se vyvíjejících kulturách – slovenské i české –, i když zůstal trvale usazen v Praze. Od hravé nevázanosti a nadsázky svých počátků se postupně dopracoval k brilantním černobílým snímkům, v nichž ženský akt zpracovává světlem a stínem do téměř abstraktních tvarů, které provokují tajemnou neurčitostí. Začátkem 90. let inscenoval první akty v přírodě a tento zájem se mu pak stal náplní po zbytek celého desetiletí. Dosud neukončený volný cyklus aktů v přírodě zveřejnil na výstavě s názvem Fascinace (2001). Autorkou doprovodné studie je historička umění Magdalena Juříková (* 1956), po řadu let kurátorka Sbírky moderního sochařství Národní galerie v Praze. V současnosti pracuje v pražské Galerii Zlatá husa, zabývá se uměním klasické moderny a soudobou tvorbou.
STÁHNOUT ČÍST
Artlist - databáze současného umění: Tono Stano
Tono Stano z Work vybírá další z Newtonových fotografií: „Tenhle snímek mě velmi oslovil. Čím jsem starší, tím jsem raději, když je toho na fotce co nejmíň. Ideálně když je to téměř abstrakce."
GALERIE: Slavný fotograf Helmut Newton a jeho pražská ...
Když se v Česku nadhodí pojem fotografie, asociace většiny lidí zaběhne k Janu Saudkovi. Neměli bychom ale zapomínat na jinou postavu, jinou špičku figurální fotografie a tím je Čechoslovák Tono Stano. Přestože se Tono nikdy nesnažil vyplout na nějakou vlnu popu, ale naopak bylo pro něj prioritou tvořit z duše, svět si jej našel a dnes patří jeho jméno mezi ty ...
SOUVISEJÍCÍ KNIHY